1. Strona główna /
  2. Blog /
  3. Poker tradycyjny a gry typu video poker
video-poler

Poker tradycyjny a gry typu video poker

Poker to nazwa całej grupy gier karcianych, łączących w sobie elementy strategii, logicznego myślenia, umiejętności (np. czytania przeciwnika) oraz w pewnym stopniu czynniki losowe. Natomiast video poker, czy też bardziej z polska: wideopoker, łączy te grę z ideą popularnych maszyn wrzutowych, będąc tym samym jedną z flagowych rozrywek dostępnych w kasynach.

Historia pokera jako takiego rozpoczyna się gdzieś na początku XIX stulecia w Stanach Zjednoczonych, choć jeśli brać pod uwagę możliwe podobieństwa z dawnymi grami, to niektórzy w swoich rozważaniach kierują się nawet do roku 900 n.e. Współcześnie dostępnych jest wiele odmian pokera, różniących się ilością kart startowych i rund licytacji, ustaleniami co do hierarchii najlepszych układów czy też regułami przebijania (z limitem lub bez). Na przykład w wersji Omaha dysponujemy czterema kartami własnymi i pięcioma wspólnymi (musimy wykorzystać dokładnie dwie swoje i trzy leżące na stole), a w mniej znanych odmianach Razz i Badugi wygrywa się najmniejszymi układami. Większość kojarzy klasycznego pokera dobieranego, gdzie wszystkie karty widzą tylko sami zawodnicy, natomiast najbardziej popularny jest Texas Hold’em, gdzie zwycięża ten, kto po wszystkich rundach licytacji uzyskał najwyższy układ spośród wszystkich dostępnych kart (2 własne i 5 wspólnych). Poker i jego różne warianty świetnie sprawdziły się również online. Najlepsi dostawcy w branży internetowego pokera udostępniają graczom możliwość bezpłatnego korzystania z oprogramowania, oferując darmową zabawę w wielu popularnych odmianach i opcjach rozgrywki (jak różnego rodzaju propozycje turniejowe). Warto skorzystać z tej możliwości, żeby dobrze poznać zarówno samą grę, której opanowanie na mistrzowskim poziomie może zająć sporo czasu, jak i miejsce, gdzie będziemy chcieli później spróbować swoich sił na prawdziwe pieniądze.

W sieci maszyny wrzutowe, czyli tak zwane sloty, także funkcjonują z powodzeniem. Nie brakuje wśród nich ofert związanych z video pokerem, a także darmowych stron. Historia video pokera nieodłącznie wiąże się z rozwojem komputeryzacji. Chociaż pierwsze automaty typu „jednoręki bandyta” pojawiały się już pod koniec XIX wieku, to wczesne, bardzo ubogie modele do video pokera dopiero w połowie lat 70., wraz z powstawaniem pierwszych pecetów. Zasada działania pozostaje generalnie ta sama: należy zasilić automat odpowiednią ilością kredytów (za pomocą gotówki, karty płatniczej czy też specjalnego biletu z kodem kreskowym), dokonać wyboru stawki, jaką chcemy zaryzykować w następnej rozgrywce i rozpocząć zabawę. Układy są charakterystyczne dla standardowego pokera, a ich hierarchia zależy od rodzaju gry. Komputer na początek losuje 5 kart, a my decydujemy które z nich chcemy zatrzymać, a które wymienić. Jeśli udało się coś trafić, maszyna przyzna nam odpowiednią ilość kredytów, zgodnie z tabelą wypłat. Ich wysokość zależy od różnych czynników, przede wszystkim odmiany gry i częstotliwości występowania danej kombinacji. Warianty video pokera zależą właściwie tylko od pomysłowości twórców. Jednym z bardziej popularnych jest „Jacks or Better”, gdzie wypłacanie zaczyna się od pary waletów, która zwraca stawkę zawartego zakładu, co jest zresztą typowym rozwiązaniem w większości przypadków. Poza tym producenci automatów często stosują dodatkowe atrakcje, jak jackpoty czy specjalne bonusy: np. opcjonalny rzut wirtualną monetą po każdej wygranej, który w przypadku dobrze obstawionego wyniku od razu ją podwaja. Wszystko po to, żeby zachęcić do aktywniejszej gry. Poza tym takie rozbicie banku, kiedy automat wypluwa fontannę monet, jest niezwykle widowiskowe. W przeciwieństwie do tradycyjnego pokera w starciu z programem nie możemy blefować. To czy gra opłaci się w dłuższej perspektywie zależy przede wszystkim od tego, ile jesteśmy w stanie zainwestować, na jakich stawkach gramy oraz oczywiście od trafianych wysokich układów.

Proszę zaakceptować politykę prywatności. Pliki cookie są używane.

Trzcina Polityka Cookie